Kripto Para Nedir?

Kripto Para internet üzerinden kontrol edilebilen dijital, üst seviye güvenlikli şifreleme işlemleri ile donatılmış sanal para birimidir. Bazı uzmanların yaptığı açıklamalara göre de geleceğin yeni nesil para birimidir. Günümüz şartlarıdan da dünya genelinde kripto para pek çok kişi, firma ve devlet tarafından bilinmektedir. Mevcut hesaplar arası transfer işlemlerinde şifreleme olarak kriptografi kullanılmaktadır. Herhangibi bir fiziksel değeri bulunmamaktadır tamamen digital ortamda değerlendirilmektedir.

Normal hayatımızda kullandığımız Banka ve Kredi kartları ile yapılan harcamalar ve transfer işlemleri de sanal para olarak bilinmektedir, Bu işlemlerin tamamlanmasından sonra yalnızca veri kayıtlarında değişiklik söz konusu olmaktadır. Kripto paralarda da bu şekilde aynı mantıkla çalışma mantığını yürütebilirsiniz sonuçta yapılan işlemler sanal olarak gerçekleşmektedir. Yalnızca bu sistemin otoriter olması devlet yada hükümet tarafından yönetilmediği için sistem üzerinde para akışını kontrol edemediklerinden dolayı daha güvenilir hale gelmektedir.

Kripto Paralar ne kadar güvenli?

Dijital ortamda ödeme sistemiyle ilgili en büyük sorunlardan birtanesi aynı paranın iki defa harcanabilir olanağıdır. Bu soruna çözüm bulmak için kullanılmakta olan yöntem, Yapmış olduğunuz işlemlerin kaydını tutan merkezi bir kuruluşu aracı koymaktan geçmektedir. Anca bu yapılacak olan çözüm araya farklı bir otoriteri alarak sermayeyi kontrol etmesidir. Buda güvenirliği azaltır.

Ancak merkezsizleştirilmiş, başka bir deyişle dağıtık bir ağda -Bitcoin gibi- işlemin gerçekleşebilmesi için sistemin her parçasının onay vermesi gerekmektedir. Bu işlemler blockchain aracılığıyla yapılmaktadır, bu sayede yapılan her işlem herkes tarafından görülmektedir.

Bütün transfer işlemleri gönderici ve alıcının cüzdan adresleri ve yollanılacak miktar bilgileriyle gerçekleşir. Takas ya da gönderi işlemi gönderen tarafından doğrulanmalı ve daha sonra sistem tarafından onaylanmalıdır. Onaylama işlemi sadece madenciler tarafından kriptografik bir bulmaca çözülerek gerçekleştirilebilir. Bir işlem onaylandığı takdirde geri döndürülemez. Kripto paralar için en büyük riskler hack’lenme ve saldırı olasılığıdır.

Kripto para ile Tipobet gibi bahis firmalarınada rahatça ödeme yapabilirsiniz, Anlık online olarak bakiyeniz sisteme düşmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.